çin vizesi nasıl alınır?

son yıllarda kapılarını hızla dünyaya açan çin halk cumhuriyeti hemen hemen bütün dünya ülkelerinin en büyük ticari partnerlerinden birisi. avrupa kıtasından daha büyük bir coğrafyaya sahip olan çin’in kendine has ve yozlaşmamış kültürü bu ülkeyi her zaman gezginlerin uğrak noktalarından birisi haline getirmiş. çin’e yaptığım gezilere dair anılarımı daha sonra bir yazıda anlatacağım ancak bugün çin vizesinden bahsedeceğim.

öncelikle kağıt üzerinde hala komunist bir devlet olan çin halk cumhuriyeti, seyahatsever türk vatandaşları için malesef çok vize dostu bir ülke değil. türk vatandaşları eğer oturum izinleri yoksa 3. bir ülkeden çin vizesi alamıyor. yani başka bir ülkede yaşamıyorsanız çin vizesi almanız için tek şansınız türkiye’den başvurmanız.

ayrıca hong kong ve macau gibi çin’e bağlı bölgelere vizesiz girilmesine rağmen çin anakarasına geçmek için çin vizesi gerekli. neredeyse bütün dünya vatandaşları hong kong ve macau’dan çin vizesi alabilirken türk vatandaşları alamıyor. 2008 pekin olimpiyatları sırasında güvenlik gerekçesiyle türkiye’de dahil pek çok müslüman ülke vatandaşının hong kong ve macau’dan çin vizesi alması yasaklandı. olimpiyatlardan sonra durumun normale döneceği açıklanmasına rağmen 2016 yılı itibarı ile hala türk vatandaşlarının oturumları yoksa hong kong ve macau’dan çin vizesi alması yasak.

başka bir ülkede oturumunuz olmadığını varsayarak türkiye üzerinden çin vizesi’ne başvurduğunuzda yapmanız gerekenler çok zor değil. başvuracağınız tür için lazım olan formalite evraklar ile yetkili acentaya başvurmanız gerekiyor. çin halk cumhuriyeti konsolosluğu ve büyükelçiliği maalesef elden, bireysel başvuruları kabul etmiyor. çin halk cumhuriyeti’nin türkiye’de yetkili kıldığı acentaların adreslerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

çin halk cumhuriyeti’ne business (ticari – m tipi) vize almak için:

çin’e ticari bir amaçla gidiyorsanız önce en az 6 süresi olan bi pasaporta ihtiyacınız var. :blush: daha sonra ticaret odasından çalıştığınız şirketin ticari sicil belgesi, son 6 aylık vergi levhası, antetli kağıda yazılmış bir dilekçe, nüfus cüzdan fotokopiniz, 2 adet vesikalık fotoğrafınız ve çin’de ziyaret edeceğiniz şirketin davetiyesi gerekiyor.

davetiye kısmı zor değil, acentalar ayarlıyor. bu tip vize ücreti işlemlerinizin ne kadar hızlı hallolmasını istediğinize bağlı olarak 150-250 amerikan doları arasında değişiyor. bu arada kişisel görüşüm ne amaçla giderseniz gidin ticari vize almanızdır. ticari vizenin avantajı hem belgelerin daha kolay olması, hem de vizenin çin’de 1’er aylığına 2 sefer kolayca uzatılabilmesidir. çin’de çin vizesinin nasıl uzatılabileceğini de daha sonraki yazımda anlatacağım. bu arada dikkat edilmesi gereken konu çin büyükelçiliği’nin istediği fotoğrafların boyutları schengen veya abd vizesi için olanlardan farklı.

çin vizesi için istenen fotoğraf ölçüleri

çin vizesi için istenen fotoğraf ölçüleri

bir diğer tavsiyem eğer istanbul’da veya marmara bölgesinde yaşıyorsanız yetkili acentalardan jia turizm‘i tavsiye ediyorum. sahipleri çinli olan ve konsoloslukla yakın ilişkilere sahip olan bu firma diğer acentalara göre bir nebze tuzlu olmasına rağmen en olmadık zamanda, bayramlarda ya da resmi tatillerde bile vize almanıza yardımcı oluyorlar. işiniz aceleyse aklınızda olsun. :blush:

çin halk cumhuriyeti’ne turist vize(l tipi) almak için:

turist olarak gitsem de hep ticari vizeyi tercih ettiğimi daha önce söyledim. eğer ticari vizeyi alma imkanınız yoksa çin halk cumhuriyeti’ne turist vizesi almak için en az 5.000 tl bakiyesi olan ve düzenli banka hesap hareketlerinizi gösteren hesap cüzdanınızı yanınızda götürmeniz gerekiyor. ayrıca nüfus cüzdan fotokopisi, 2 adet fotoğraf, adliye sarayından alacağınız adli sicil kaydı ve muhtarlıktan alacağınız ikametgah da istenen belgeler arasında. sicil kaydı kesinlikle ıslak imzalı olmalı. e-devletten alınanları kabul etmiyorlar.

bunun dışında gerekenler konfirmeli gidiş-dönüş biletiniz, otel rezervasyonlarınız ve çin’de hangi tarihler arasında nereleri ziyaret edeceğinizi yazdığınız seyahat planınız. çin halk cumhuriyeti’nin turist vizesi için ödemeniz gereken ücret acentanıza bağlı olarak 100-150 amerikan doları arasında.

marmara bölgesi dışında ikamet edenler çin vizesi almak için ankara’dan başvurmak zorundalar. bana göre saçma bir kural. kişisel görüşüm, çin vizesi alması çok zor bir vize olmasa da 3. dünya ülkelerinde alınamaması yüzünden bazen sıkıntılara veya seyahat planlarının değişmesine neden oluyor. muasır medeniyet seviyesine ulaşmış bütün dünya ülkelerinin vatandaşları çin vizesi’ni dilekdikleri gibi diledikleri ülkeden alabilirken çin’in türk vatandaşlarını kendi ülkelerinden başvurmaya zorlaması ve ülkemizi gelişmiş bir ülke olarak görmemesi üzücü.

bi de önemli not: çin’e hong kong üzerinden gidiyorsanız çok girişli vize alın. hong kong’dan çin anakarasına geçtiğinizde tek girişinizi kullanmış sayılıyorsunuz. tekrar hong kong’a geçtikten sonra bi daha çin’e girme şansınız kalmıyor.

şimdiden keyifli seyahatler.

Karga

Karga

Gaaak.