Ucuza seyahat etmek isteyenler için tavsiyeler

yeni gezginler için bilinmeyen diyarlarda seyahatin faturası beklenenin üzerine çıkabiliyor. biz de seyahat masraflarını bi nebze düşürmek adına tecrübelerimizi sizinle paylaşmak istedik.

konaklama

otel ve motellerden ziyade hostel veya airbnb gibi seçeneklere yönelin. hosteller fiyat olarak uygun olmasının yanında gittiğiniz yerde sosyalleşmeniz ve yeni insanlarla tanışmanız için de daha makul.

ucuza seyahat etme yolları, esnaf lokantası

yemek

aslında kendi yemeğinizi kendiniz yapmanız daha iyi. ancak kaldığınız yerde bu imkanınız yoksa veya yemek yemek için dışarı çıkacaksanız pahalı restaurantlardan ziyade esnaf lokantalarını, yerel halkın tercih ettiği yerleri seçin. otel görevlilerinden ziyade esnaflara veya yerlilere fikir sorun. yerel halkın yemek yediği yerler daima daha ucuzdur.

ucuza seyahat etme yolları, esnaf lokantası

haberleşme

hattınızı yurtdışında kullanmamaya özen gösterin. kalış süreniz 2-3 haftadan uzunsa gittiğiniz yere ait bir sim kart alın. sim kartınızı kesinlikle havaalanlarından almayın, şehre gidene kadar bekleyin. burada skype veya benzeri voip uygulamalarının kullanımı da bir seçenek.

ulaşım

yolunuzu kaybettiyseniz adres sormak için taksicilerden ziyade gittiğiniz yerin yerlilerini ve esnaflarını seçin. şehrin bir cep haritasını da muhakkak edinin. çoğu hostel, otel bunu bedava veriyor zaten. gittiğiniz yerde havaalanını dış hatlar geliş yerine iç hatlar gidiş terminalinden terkedin. bu sizin hem çakal taksicilerle muhattap olmanızın önüne geçecek, hem de daha ucuz ulaşım imkanlarını yardımcı sebep olacaktır.

ucuza gezmenin yolları

(taksi kadar rahat olmasa da toplu taşıma her zaman candır.)

toplu taşıma

taksicilerin yabancılara muamelesi malum. her zaman toplu taşımayı kullanın. şehirlerarası yolculuklarda otobüs ve trenlerin vip veya birinci sınıf biletleri yerine en ucuz seçeneklerine yönelin.

rehber kitaplar

her dakika internet bulamayabilirsiniz. hattınızı yurtdışında kullanmakta tuzlu olabilir. yanınızda muhakkak rehber kitaplar bulundurun veya görmek istediğiniz yerlere dair detayları iyice bi gözden geçirin.

ucuza seyahat etme yolları, esnaf lokantası

Karga

Karga

Gaaak.